ولوو FH16 در ایران رقیبی ندارد
۱۶ام آذر ۱۳۹۶ خودرو و ماشین

معاون بازاریابی و فروش سایپادیزل در گفت‌وگو با «دنیای‌خودرو»:

به گزارش اخبار خودرو ، در ایام برگزاری دومین دوره از نمایشگاه بین‌المللی خودروی تهران، سایپادیزل از کشنده جدید ولوو رونمایی کرد، کامیونی FH16 که مجهز به موتور ۶ سیلندر با قدرت ۷۵۰ اسب‌بخار، قوی‌ترین گیربکس اتوماتیک I-shift و استاندارد آلایندگی یورو۵ است و قوی‌ترین کامیون کشنده ایران محسوب می‌شود.

در حاشیه این رونمایی گفت‌وگویی داشتیم با احمد حیدری ، معاون بازاریابی و فروش سایپادیزل که فرازهایی از آن در یکی از شماره‌های ویژه نمایشگاه منتشر شد. آن‌چه در ادامه از نظرتان می‌گذرد، متن کامل این گفت‌وگو درباره ولوو FH16 است که بخشی از خوانندگان در پیام‌های خود علاقه بسیاری به بیشتر دانستن درباره آن نشان داده‌اند.

ولوو FH16

ولوو FH16

با توجه به تنوع محصولات سنگین سایپادیزل چطور شد که دوباره به فکر ورود این محصول به بازار افتادید؟

FH16 محصول فوق‌سنگین سایپادیزل است که پیش از این هم تجربه آن را در بازار داشته‌ایم. در سال‌های گذشته به دلیل تحریم‌ها و مشکلات ناشی از آن، مدتی حضور این خودرو به بازار متوقف شده بود. اما با گذشت چند سال از خلأ به‌وجود‌آمده، شرکت احساس کرد که این محصول باید مجدد به بازار وارد شود تا بتواند بازار را در بخش فوق‌سنگین پوشش دهد.

درواقع جای این خودروها نه‌تنها در سبد محصولات سایپادیزل بلکه در بازار کشور هم احساس می‌شد. در‌حال‌حاضر ما بازه وسیعی از محصولات تراز ‌اول جهانی را در سایپادیزل عرضه کرده و افتخار می‌کنیم کشور ما لایق چنین محصولات پیشرفته‌ای است.

 

این کامیون با توجه به برخورداری از ۷۵۰ اسب‌بخار قدرت، با شعار «قوی‌ترین کامیون ایران» رونمایی شده است. این تنها ویژگی‌ FH16 است یا برتری‌های دیگری هم دارد؟

FH16 محصولی است فوق‌سنگین که در بازار ایران مشابهی ندارد و تنها شرکت سایپادیزل در این سگمنت ورود کرده است. این کامیون در هر دو حالت آفرود و آنرود توانایی حمل ۲۰۰ تن بار دارد و برای در جابه‌جایی‌های سنگین و خاص در شرایط آب‌وهوایی بسیار سخت طراحی شده است.

در این محصول، نه‌تنها قدرت موتور بلکه به تبع آن پارامترهای دیگری مانند گشتاور که در موتور تاثیر دارد، منحصر‌به‌فرد است. اما در عین برخورداری از قدرت بالا، میزان آلایندگی این کشنده کنترل شده و از سطح آلایندگی یورو۵ برخوردار است.

 

تفاوت سری جدید FH16 نسبت به نمونه‌ای که پیش از این توسط سایپادیزل به بازار عرضه می‌شد، چیست؟

این محصول گرچه پیش از این هم عرضه شده است اما نمونه‌ای که در نمایشگاه تهران رونمایی شد، در واقع نسخه به‌روزشده FH16 است. از نظر تکنولوژی و سیستم‌های انتقال نیرو نیز به‌روز‌تر است.

مهم‌ترین ارتقای فنی در این محصول قدرت موتور و استاندارد یورو۵ آن محسوب می‌شود. همچنین از نظر طراحی ظاهری و کابین، کشنده FH16 در مقایسه با نمونه قبلی خود به‌روز شده است. شرکت ولووتراکس این محصول را در زمینه انتقال نیرو و مصرف سوخت نیز بهینه‌سازی کرده است.

احمد حیدری ، معاون بازاریابی و فروش سایپادیزل

احمد حیدری ، معاون بازاریابی و فروش سایپادیزل

با توجه به خاص بودن عملکرد این محصول، چه سهم بازاری را برای آن پیش‌بینی می‌کنید؟

نمی‌توانیم برآورد درستی در این زمینه داشته‌ باشیم، چون پیش‌بینی تقاضای بازار با توجه به شرایط موجود کمی سخت است. این محصول اما سهم خود را از بازار به دست خواهد آورد، چرا که با توجه به مشخصات آن، مشتریان خاص خود را خواهد داشت.

ما پیش از این کامیونی مانند FH460 را با قدرت کشندگی ۱۰۰ تن در سبد محصول خود داشته‌ایم که نسبت به این محصولات جنبه‌ عمومی‌تری دارد و مناسب بارهای سبک‌تر است. اما در کشور ما بارهای دارای تناژ بالا محدود هستند. بنابراین تقاضای این خودروها خاص خواهد بود.

 

میزان تولید پیش‌بینی‌شده برای این محصول در صورت ورود به خط تولید سایپادیزل چه‌قدر بوده است؟

این امیدواری وجود دارد که FH16 نیز به روش CKD در ایران تولید و عرضه شود. انتظار داریم این محصول از اوایل سال آینده به خط تولید سایپادیزل وارد شود و بتوانیم آن را به بازار عرضه کنیم. البته حجم تولید این کامیون خاص بستگی مستقیم به سطح تقاضای بازار دارد اما برآورد ما برای تقاضا و تولید آن بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ دستگاه است.

 

آیا این کامیون قیمت‌گذاری شده است؟

قیمت، تابع مشخصی از نرخ ارز و معافیت‌های گمرکی است که دولت تعیین می‌کند. در شرایطی فعلی که با تغییرات نرخ ارز همراه بوده‌ایم، قیمت‌گذاری دشوار می‌شود اما سعی می‌کنیم با همین تسهیلاتی که دولت برای تولیدکنندگان در نظر گرفته است، قیمت مناسبی برای آن در نظر بگیریم تا تقاضای بالاتری را جذب کند.

 

دو محصول KX و FM را پیش از این رونمایی و وارد بازار کرده‌اید. آیا شرایط این دو محصول طبق پیش‌بینی‌ها پیش رفت؟

استقبال از هر دو محصول خوب بود، در حوزه ولوویی محصول FM تقاضای بسیار خوبی داشت. به ویژه آن‌که در طرح جایگزینی خودروهای فرسود هم شرکت داده شد و توانست جذب بالایی داشته باشد.

 

آیا محصولی مانند FH16 قابلیت شرکت در طرح نوسازی را دارد؟

درباره این کشنده هم می‌توان مذاکره کرد و هم در طرح فرسوده ارائه داد. البته بستگی به توافقات ما با سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای دارد. تسهیلات این طرح به تمام کشنده‌ها تعلق می‌گیرد.مطالب پیشنهادی