تشدید رکود به‎جای کاهش قیمت‌ها در بازار
۳۰ام تیر ۱۳۹۷ خودرو و ماشین

به گزارش «اخبار خودرو» ، بازار خودرو کشور، روزهای کسادی را پشت سر می‌گذارد. نوسانات قیمتی که از سال گذشته مهمان ناخوانده این بازار بوده است، همچنان به حضور خود در این بازار ادامه می‌دهد. در کنار این کاهش خرید و فروش، حضور پررنگ نهادهای نظارتی در بازار، سبب تشدید رکود شده است. نهادهای نظارتی از دو هفته پیش به قصد برخورد با متخلفان، در بازار و نمایندگی‌های فروش خودروسازان حاضر شدند و حتی تعدادی از نمایشگاه‌های فروش و نمایندگی‌ها را جریمه کردند. مراجع نظارتی با حضور در نمایشگاه‌های فروش ‌خودرو و همچنین نمایندگی‌ها اقدام به بررسی قیمت‌ها کردند و آن‌طور که فعالان بازار خودرو گفته‌اند، این اقدامات در برخی موارد به پلمب نمایشگاه‌ها انجامیده است.

شنیده‌ها حاکی است در برخی موارد ماموران تعزیرات بالاتر از قیمت‌های اعلام‎شده از سوی نمایشگاه‎داران، برای آن‎ها برگه جریمه صادر کرده‌اند. همچنین فعالان بازار از ارسال اخطاریه‌هایی برای نمایندگی‌های مجاز پیرامون قیمت خودرو خبر می‌دهند. این درحالی است که نمایشگاه‌داران عنوان می‌کنند بخشی از این خودروها، به‌صورت امانی در اختیار آن‎ها قرار گرفته است و خودروها با قیمت‌هایی که ازسوی مالکان اعلام‎شده به فروش می‌رسند و آن‎ها نقشی در قیمت‌گذاری خودروهای امانی ندارند.

وارداتی‌ها؛ همچنان درگیر نوسانات دلار و ممنوعیت واردات

برخورد پلیسی در بازار خودرو یادآور این اتفاق در بازار ارز است؛ در این‎جا نیز قیمت‌گذاری دستوری شده  و نمی‌تواند تاثیری در تنظیم بازار داشته باشد و تنها به رکود بازار و معاملات زیرزمینی می‌انجامد. علاوه‌بر نوسانات نرخ ارز، ممنوعیت واردات خودرو نیز سبب شده تا واردکنندگان در تحویل خودروهای ثبت‌نامی خود با مشکل روبه‌رو شوند و همین مساله بر دامنه نوسانات این بازار افزوده است. به عنوان مثال، سوناتا هیبرید و توسان در بازار به ترتیب با قیمت ۴۵۰میلیون و ۴۳۰میلیون تومان عرضه شده‌اند. النترا نیز با افزایش ۹۰میلیونی، در‎حال‎حاضر ۳۰۰میلیون تومان قیمت خورده است. 
سورنتو که نیمه تیرماه ۵۰۰میلیون در بازار خریدوفروش می‌شد، این روزها با قیمت ۵۱۰میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد. اپتیما هم با قیمت ۴۵۰میلیون تومان از سوی فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود. تویوتا راو۴ طی دو هفته ۵۰میلیون تومان افزایش قیمت داشته و هم‎اکنون با قیمت ۶۳۰میلیون تومان عرضه می‌شود. سانتافه تنها خودرویی است که با کاهش قیمت همراه بوده و از ۵۶۰میلیون تومان در نیمه تیرماه به ۴۸۰میلیون تومان رسیده است. دو خودرو تویوتاکمری هیبرید و نیسان جوک نیز با افزایش ۱۰میلیون تومانی به ترتیب با قیمت‌های ۴۶۰ و ۲۶۰میلیون تومان دادوستد می‌شوند. اسپورتیج و سراتو هم با قیمت ۴۴۰ و ۳۱۰ میلیون تومان در بازار موجود هستند.

آرامش نسبی در بازار خودروهای داخلی

به‎رغم آرامش نسبی بازار خودروهای وارداتی، آغاز فصل تابستان و سفر، خرید خودرو را مانند هر سال رونق نبخشیده است. آن‌طور که دست‌اندرکاران بازار عنوان می‌کنند، در این هفته پژو ۲۰۶ با قیمت ۴۰میلیون تومان در بازار معامله شده و تیپ۵ این خودرو ۴۸میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت داشته است. این قیمت‌ها در شرایطی است که خودروهای مذکور به نسبت نیمه تیرماه به ترتیب ۸۰۰هزارتومان و یک‎میلیون و ۸۰۰هزار تومان افزایش داشته‌اند. با این‎حال پژو ۲۰۷ اتومات و دناپلاس تغییر قیمتی نداشته‎اند و به ترتیب با قیمت‎های ۷۲٫۵میلیون تومان و ۵۹میلیون تومان در بازار دادوستد می‌شوند.

در میان محصولات ایران‌خودرو در بازار، رانا طی دو هفته گذشته کاهش قیمت را تجربه کرده است. این خودرو در نیمه تیرماه، ۴۱میلیون تومان قیمت خورده بود، در‌حالی‌که هم‎اکنون ۳۸٫۵میلیون تومان قیمت دارد. قیمت تندر۹۰ اتومات اما از ۶۰میلیون در نیمه تیرماه به ۶۵میلیون تومان رسیده است. سمند EF7 هم از ۳۷‌میلیون تومان به ۳۸میلیون تومان در بازار رسیده است. پارس‌تندر اما از ۵۹٫۵میلیون تومان به ۵۹میلیون تومان کاهش یافته است. تندر E2 محصول پارس‌خودرو، ۵۷میلیون تومان در بازار معامله می‌شود؛ در‌حالی‌که در ۱۵ تیرماه، ۵۶میلیون تومان قیمت خورده بود. 

قیمت تیبا۲ نیز از ۳۱میلیون تومان به ۳۱میلیون و ۲۰۰هزار تومان افزایش یافته است. پراید۱۳۱ هم از ۲۳میلیون و ۸۰۰هزار تومان به ۲۴میلیون تومان رسیده است. ساندرو‌استپ‌وی که به‌نوعی بیشترین افزایش قیمت را در میان خودروهای هم سطح خود در بازار داشته و تا ۹۰میلیون هم رشد را تجربه کرد، در حال‌حاضر در بازار ۸۷میلیون تومان قیمت خورده است. ساندرو معمولی هم طی دو هفته، از ۷۵میلیون تومان به ۷۷٫۵میلیون تومان رسیده است. قیمت سراتو مونتاژ شده در سایپا اما از ۱۵۳میلیون تومان به ۱۵۰میلیون تومان کاهش یافته است.


مطالب پیشنهادی